Mandalina avio baza

 Mornariča avio baza u Mandalini nalazila se u dnu uvale sv. Petra. Hangari su bili drvene barake pred kojima se u moru nalaze hidroavioni K182 i K176 (Brandenburg/UFAG). Izvorno je imala status obalnog zrakoplovstva od 24. studenoga 1914. godine, a puni status mornaričke zrakoplovne baze stekla je tek u kolovozu 1916. godine. Na lijevom rubu slike vidi se groblje sv. Petra.

 

 

Polijetanje hidroaviona K176 Brandenburg ispred pontona hidrobaze za vrijeme mirnog vremena. U slučaju da puše bura, motorni čamac je morao povući hidroavion kroz Šibenski kanal, a sam start se tada odvijao u zavjetrini otoka Zlarina.

 

Po formiranju avio baze pomorsko zrakoplovnog arsenala u Puli  i kasnije proširenju na otočiću Sv. Katarina Pula postaje centar pomorskog zrakoplovstva. Zatim se 1913. formira avio baza u Kumboru, a u Šibeniku je baza oformljena 1914. godine. Na početku rta Mandaline na trajnom vezu su SMS Donau od 1906. do 1918., Schwarzenberg od 1900. do 1918. škola poznatija u narodu kao muce i Aurora. U sredini slike je hidroavion K176 koji upravo hvata zamah za uzlet.

 

 

 

Zemaljsko osoblje iz avio hidrobaze na zajedničkoj fotografiji pred hangarom. U prvom planu propeler jednog od hidroaviona. Lijevo na slici je top okomito zaboden u zemlju s Schwarzenberga koji služi kao bitva za privez brodova.

 

U dnu uvale Vrnaža u novoj zgradi počela je sa radom 1910. godine obalna radio postaja za radio komunikaciju sa ratnim brodovima pomorskog okružja Šibenik. Bila je prepoznatljiva po antenskom stupu od trideset metara.

 

Mandalinsko groblje sa crkvom sv. Petra smješteno prema istoku od naselja na snimci iz 1918. godine. Do tog doba spomenici koji se vide na slici su bili vojni i lokalnog stanovništva. Večina vojnih je danas uništena.

 

Veoma zanimljiva fotografija mornara koji su opsluživali avio hidrobazu. Na slici nastaloj unutar zidina sela Mandalina pred konobom devet mornara koji na kapi imaju oznaku K.u.K SEE FLUG STATION drže u ruci čašu sa crnim vinom i nazdravljaju. S njima zajedno na slici je i dvanajest lokalnih žitelja Mandaline.  S lijeva pomorac, stariji seljanin u opancima drži malu djevojčicu, do njega bosonogi dječak, lijepo odjevena djevojčica i četiri momčića sa kapama. Otraga baka sa maramom oko glave drži malu bebu u naručju.

 

 


Do današnje objave ove fotografije još nikada, nitko i nigdje nije naveo da je Šibenik u vrijeme Prvog svj. rata imao dok za servisiranje brodova na suhom, a koji je bio privezan u dnu uvale Dobrika. Na tome mjestu su kasnije braća Torić podigla svoj prvi škver. U sredini slike se vidi postrojenje “garbunjere” kojom se vršilo prekrcaj ugljena na parne brodove. Danas taj cijeli prostor zauzima veliko skladište fosfata koje je bez funkcije.