Buže u kamenu na otocima

Buže u kamenu otok I


Na kući  iz šesnaestog stoljeća na strani prema zapadu vide se utoke ili buže nad glavnom prostorijom sa monoforom gdje se tokom dana boravi (piano nobile). Pošto su komini gdje se je kuhalo i spremalo obroke bili u potkrovlju te i na toj prostoriji nad prozorom iako manjih dimenzija imamo  neuobičajeno odvojene kamene buže radi što učinkovitije ventilacije!!! O samoj starosti minjaturne palaće svjedoče i kamene ploće na krovu  s kojima je pokriven krov.

 

Na otmjenijoj kući se vide buže za klimatiziranje prostora u prizemlju na dvije strane kuće.  Na prozoru sa monoforom buže sa nalaze na dvije trečine visine prozora, te na desnoj sjevernoj strani više razmaknute radi što bolje ventilacije prostorije. Isto tako imamo i na tavanskoj prostoriji gdje se je kuhalo buže radi prozračivanja zbog topline u prostoru. Vide se naknadni radovi sa drukčije klesanim večim kamenjem.

 

Butiga ili zanatlijska radiona u prizemlju uobićejena gradnja na otocima sa ulaznim vratima i škurom koja se skidala po otvaranju. Jedine kamene buže koje sam uspio vidjeti u prizemlju a služile su za klimatiziranje radnog prostora jer je okrenuta veči dio dana prema jugu i suncu.

 

Na dosta staroj kamenoj kući krova pokrivenog kamenim ploćama imamo uobićajeni raspored sa bužama na prvom katu sa dosta razmaknutim radi boljeg hlađenja unjutrašnjosti i potkrovlja gdje se je kužinavalo i bilo je vrlo toplo ispod ploća.

 

Na nekim kućama osim za ventilaciju kamene buže su služile i za dizanje tereta u potkrovlje kao u ovom slućaju gdje se je stavljalo voće na sušenje na drvenoj podlozi koja se stavljala preko dužih kamenih izdanaka (konzola).

 

U staroj grdskoj jezgri gdje su kuće natisnute u uskim uličicama prema jugu nalazimo kamene buže koje su nekad služile svojoj svrsi, a ima ih na mjestima gdje su bili prozori a danas su zazidani.

 

Iako je strana kuća okrenuta prema istoku i ima više katova imamo  samo na prvom  katu na prostorijama gdje se je najviše boravilo kamene utoke ili buže za drvene gredice. U cijelom nizu je više povezanih kuća tako da se buže nalaza na različitim visinama i različitih izvedbi.

 

Na velikoj zgradi koja je bila u javnoj funkciji isto nalazimo mnoštvo kamenih utoka-buža, čak i sa dvije rupe za provlaćenje drvenih gredica za platno iako su orijentirane prema sjeveru da bi bilo ugodnije u unutrašnjosti kod većih skupova.

 

Buže u kamenu otok II


Sivilo golih kamenih zidova i nebo koje se vidi kroz unutrašnjost kuće govori o minulim vremenima, te pravilno razmještene kamene konzole sa bužama uzidanim na dvije trečine po visini kamenih pragova oko prozora te konzole u nivou donjeg praga prozora govore o dvostrukoj namjeni gornjih kamenih buža.

 

Buže na pročeljima kuća s obje strane dokazuju kako se nekad i na otocima ugodno živjelo.

 

Nažalost iako je po starosti gradnje vidljivo da je po klesanom kamenu među novijima zadesila ju je sudbina kao i desnu koja je od nje mnogo starija te su ostali samo goli zidovi koji nam govore o nekadašnjim stanarima koji su imali vrlo komforne uvjete stanovanja sa klimatizacijom onda dostupnom.

 

Iako je kuća skromnijih dimenzija, ali po izgledu i grbovima na pročelju bila je vlasništvo uglednijeg mještanina otoka i na prvom katu je imala buže sa širim razmacima da pruže ugodu vlasnicima u največoj prostoriji za toplijih ljetnih dana.

 

Pročelje kuće koja je nekada vidjela i bolje dane svjedoće kamene utoke – buže koje su bile smještene na samim ugaonim dijelovima sjevernog pročelja kuće da bi drvena gredica sa jedreninom mogla osvježiti cijelu unutrašnjost prostorije iza kovane ograde na prozoru.

 

Buže nad najgornjim prozorom u skromnijoj kući koje su služile samo za dizanje tereta na tu visinu gdje se je dizala hrana i drva za loženje jer se kuhalo u potkrovlju. Velike kamene konzole uz prozor su služile kao nosač drvene plohe na kojoj se je držala hrana i sušilo voće.

 

Iako su po stilu gradnje u najstarijoj ulici kuće lijeva i desna te terasa nad butom na sjevernoj strani orijentirane imale su buže za dodatnu ventilaciju osvježenog zraka preko konzola sa skvašenom jedreninom.

 

Na sjevernoj strani ogromne kuće sa najudobnijom prostorijom koja je imala i veliki balkon postojale su buže u kamenu za osvježenje unutrašnjosti u ljetnim vručinama.