Putovanje po Dalmaciji

 Jedno od najstarijih navođenja putovanja parobrodom “Principe Meternich” po Dalmaciji pronašao je don Krsto Stošić prelistavajući stare brojeve iz prve polovice XIX stoljeća zadarskih novina GAZZETTA DI ZARA 1837. br. 85. Faksimil rukom pisan od strane don Krste Stošića je iz 1932. godine.

 

 GAZZETTA DI ZARA iz 1837. godine br. 85. koju spominje don Krsto Stošić opisano je putovanje parobrodom “Principe Metternich” od Zadra do Kotora u mjesecu listopadu 1837. godine. Tom prilikom se je parobrod zaustavio u Šibeniku, te slijedeće jutro odveo putnike do Skradina. Pisac pod naslovom je uvrstio Ovidijevu izreku za sva vremena.

Rursus amor patriae ratione valentior omni. Ovidije.
Opet, ljubav prema domovini je jača od bilo kojeg razloga.

Navigacija na paru u Dalmaciji

Tvrđava Sveti Nikola pojavljuje se pred vama poput bijelog oblaka na moru i pokazuje vam vijugavu cestu koja vodi do Šibenika. ….. Ali gdje je Šibenik? morski kanal do kojeg vas vodi labirint, uzak i težak. ….. i tako naš parobrod, pobjedivši opasnost, baci sidro nasuprot gradu, koji
stvarno vam se otvara kao amfiteatar. Tri utvrde bdiju nad njom odozgo, ona S. Mihovil podsjeća na njegovo prvo podrijetlo. Mnoštvo na obali, a gužva nas je čekala do pristajanja u 16.30. ….. Parobrod se zaustavlja u Šibeniku na 20 sati, kako bi posjetili drevni Skradin, a nedaleko blista jedan od najljepših vodopada na svijetu, Krke. I vidiš čudo, i čaroliju, nađeš tu sve, i ugodno, i strašno, i radosno, i zastrašujuće,klasika, romantika, ne mogu vam reći više. Označeno je vrijeme polaska iz Šibenika, a to je vrijeme udaralo svima na parobrodu: bilo je 12 sati. I da, kotači se mahnito vrte, val se pjeni, vrtlog dima postaje deblji, brod se kotrlja, bježi, leti ko raketa, ne vidim ga više.

 

 

 

 Na fotografiji nastaloj 15. 05. 1908. godine koja prikazuje radove na vađenju potonulog LLoydovog parobroda Galatea u pozadini se vidi jedan od največih parobroda sa turistima koji su u to vrijeme uplovili u Šibensku luku. Ne može se tvrditi da je to baš “LA GASCOGNE” paqebot luke Le Havre koji je bio dugačak 150 metara, dva dimnjaka i četiri jarbola. U donjem desno uglu je velika grupa dobro odjevenih ljdi koji su vjerojatno punici sa navedenog parobroda koji promatraju operaciju vađenja Galatee uz pomoć specijaliziranih brodova pristiglih iz Trsta.

 

 Šibenski perivoj je bio dovršen i svečano otvoren na dan 31.05.1896. godine za inaguraciju Nicoli Tommaseu. Na fotografiji je uprvo pristigli parobrod okićen svim mogućim pomorskim zastavama sa uvaženim gostima svećano odjevenim

 

 Na fotografiji se vidi prepuna obala sa privezanim parobrodima koji su pristigli iz cijele Dalmacije na proslavu otvaranja spomenika Nicoli Tommaseu.

 

 Šušur koji je nastajao na šibenskoj rivi sa svakim novim pristajanjem na šibenskoj rivi iskrcajem putnika pristiglih iz Makarske, Splita, Zadra i dalmatinskih otoka 30.05.1896.

 

 Skradinska uvala sa velikom bijelom jahtom na sidru nepoznate zastave i vlasnika kojeg je dovela tik do Slapova Krke.

 

 Da je već koncem XIX stoljeća za vlasnika i kapetana jahte bio prestižni momenat doploviti do Skradina svjedoči gornja fotografija iz 1895. godine.

 

 I veći parobrodi sa tri jarbola su uplovljavali u skradinsku luku da bi bili što bliže sa svojim putnicima Slapovima Krke krajem XIX stoljeća.