Šibenik sv. Ana

Tvrđava  sv. Mihovil  na karti V. Coronellia sa prikazom svih fortifikacijskih dijelova nastala 1688. godine. Od sredine desne strane vidi se prilazni put sa Gorice na glavni ulaz u tvrđavu i odvojak za kulu Madonina.

 

“Novo grobište sv. Ana blagoslovio je svečano biskup Filip Bordini 25. svibnja 1828. godine. Tom je prigodom bilo prisutno mnoštvo naroda, sve civilne i vojničke vlasti, među kojima načelnik Antun Galbiani i kot. poglavar Getaldi te svećenstvo. Da pučanstvo shvati važnost i svetost grobišta i dođe u većem broju, biskup je odredio, da se blagoslov obavi na drugi dan Duhova, kad je bio blagdan.”

Na karti iz 1835. godine vidi se prostor koji je prvobitno bio određen za novo groblje. Ispod samih istočnih zidina tvrđave sv. Mihovil nije se predvidilo pokapanje.

 

Šibenik 1875. godine

Jedna od najstarijih snimaka Šibenika nastala 4. listopada 1875. godine. Fotografiju je snimio Laforest, fotograf koji u tom vremenu dijelovao u Šibeniku, a snimljena je sa puta između šibenskih tvrđava Barone i sv. Ivan. U prvom planu su vinogradi šibenćana.

 

Groblje sv. Ana na dijelu fotografije sa prethodne slike. Još uvijek 1875. godine nisu zazidani otvori na kuli Madonina, na kojoj je kasnije prošireno groblje.

 

Šibenik 1880. godine

Istočna strana groblja sv. Ana na kojoj se vidi i najniži dio groblja koji 1880. godine još nije imao izgrađenih grobnica osim nekoliko.  Kula Madonina još zjapi praznih otvora. Snimka je napravljena sa zvonika gospe vanka Grada.

 

Groblje sv. Ana od glavnog ulaza sa neuređenim putem prema crkvi sv. Ana na snimci sa samog početka XX soljeća. Sa lijeve strane iza grobnice obitelji Tommaseo  vidi se mala kućica kojoj danas nema ni traga.

 

Ulaz na groblje sv. Ana ovih godina. Iza lijevog čempresa je grobnica obitelji Tommaseo u kojoj je sahranjen doktor Girolamo Tommaseo preminuo 1. 01. 1899. godine sin književnika Nikole Tommasea.

 

Ovaj dio groblja na snimci sa samog poćetka dvadesetog stoljeća je uočljiv i 1875. godine, a sćuvan je do danas. Ograđene grobnica sa kamenim ogradama i međuprostor sa kovanim željeznim rešetkama i lijevanim željeznim vazama na svakom grobnom mjestu po šest vaza bile su za mnoge poznate šibenske obitelji. Još i dan danas na nekim nadgrobnim ploćama se vide datumi kao obitelji Fontana iz 1871. godine, Difnico 1870. godine te obitelj Passini.

 

Jugozapadni dio groblja sv. Ana na snimci sa početka dvadesetog stoljća skoro bez grobnica sav obrastao u bujnom raslinju.

 

Donji južni dio groblja sv. Ana na snimci sa početka tridestih godina XX stoljeća na kojem se vide grobnice i spomenici imućnijih i viđenijih šibenčana. U pozadini se vidi Mandalina sa Kulinom pred kojom je usidren hulk Krka.

 

Sv. Ana sa dijelom spomenika koji su se još mogli uočiti na fotografiji iz 1875. godine a saćuvani su djelomićno do današnjih dana. Snimka je natala poćetkom šezdesetih godina XX stoljeća.