Šibenske zidine i kule

Na razglednici koja predstavlja svećanost povodom posjeta  Franje Josipa 15.04.1875. godine Šibeniku vidimo označene tri kule.

 

1. šibenik

Broj 1 predstavlja bastion Bernardi sa mnoštvom ljudi i natpisom Viribus na kavani Zanchi (kasnije Narodna kavana).

 

2. šibenik

Broj 2 je kula Malpaga sa dijelovima zidina prema tvrđavi Sv. Mihovil i prema šibenskom kazalištu.

 

3.

Na snimci iz 1875. godine odmah sa desne strane krova kazališta vidi se pravokutna građevina koja na razglednici careva posjeta nosi oznaku 3. Vjerojatno je to kula Malipiero.

 

šibenik

Isti detalj kao i na prethodnoj slici djela krova kazališta snimljenog oko 1880. godine, ali više nema građevine koja se vidi na prethodnoj slici (pretpostavka kula Malipiero). Uočava se sva ljepota detalja kule Malpaga sa zidinama i šetnicom , te otvorom na kuli.

 

šibenik

Detalj slike Šibenika iz 1880. godine na kojem možemo vidjeti današnje Mulo Krka koje je još uvijek žalo bez kamene obale koja počinje prema desno, tj. prema Makalinoj obali. Odmah iza vidimo kulu Sv. Frane i u pozadini svu veličinu kule Bernardi čiji se detalj vidi na slici s oznakom 1. sa dočeka austrijskog cara Franje Josipa u Šibeniku.

 

šibenik

Sv. Frane početkom 1890-ih godina prije završnog rušenja ostataka jugoistočnih bedema pred gradnju donjeg parka na kojem je postavljen spomenik Tommaseu. U prednjem planu s lijeve strane vidimo ostatke velikih okruglih rubnih kamenih blokova koji su ostali iza rušenja kule Sv. Frane. S desne strane od Sv. Frane lijepo se vidi nadsvođeni prolaz prema obali u zidinama koje su se protezale prema jugoistoku, tj. prema kuli Sv. Katarina, a čiji je jedan mali dio vidljiv lijevo od ulaza sa zadnje strane hotela Krka. Na slici je također vidljiv jedan impozantan srednjevjekovni dimnjak, koji je dominirao središnjom vizurom Sv. Frane, a danas mu nema ni traga.

 

Na akvarelu iz 1846. godine  poznatog njemačkog umjetnika možemo vidjeti svu ljepotu šibenskih zidina počevši od obale prema Poljani, tj. istočnu stranu zidina. To je ujedno i jedini prikaz Šibenika s jugoistočne strane.

 

sv. mihovil

Slika kompleksa tvđave  Sv. Mihovil iz 1880. godine , na kojoj se s lijeve strane vidi jedina okrugla kula.

 

šibenik sv. ana

Na snimci tvrđave Sv. Mihovila snimljenoj početkom 1890. godine sa sjeverne strane možemo vidjeti cjelovitost gradskoh zidina koje se pružaju od tvrđave Sv. Mihovil nadesno prema moru, tj. Sv. Nediljici. Na samoj tvrđavi Sv. Mihovil vidi se jedan objekt koji je preživio u cjelini do šezdesetih godina 20. stoljeća.

 

šibenik tvrđava

Na zračnoj snimci Šibenika oko 1960. godine još uvijek vidimo okruglu kulu i lijevu stranu zidina gledajući s mora tvrđavu Sv. Mihovil i cijeli sklop građevina većih gabarita pruženih istok – zapad i sjever – jug.

 

šibenik

Počevši od 1911. godine kad je na jugoistočnoj kuli nadograđena signalizacijska postaja koja je funkcionirala u zajednici sa svjetionikom na Jadriji radi sigurnosti neometanog ulaska i izlaska brodova iz šibenske luke vidimo svu ljepotu originalnih zidina, tj. jedine okrugle kule koja je bila na tvrđavi Sv. Mihovil sa onodobnim puškarnicama, kao i ostatkom zida od južne kule prema zapadu sa puškarnicama. Fotografija je nastala poćetkom osamdesetih godina.

 

Unutrašnjost tvrđave Sv. Mihovil u eri transformacije za ljetnu pozornicu i stalni izložbani postav.