Šibenski tribuni u posjeti kod Pape Lava XIII u Rimu 1881. godine. Na slici su svečano odjeveni u Šibensku narodnu nošnju. Đileti su ukrašeni srebrnim šibenskim pucama, a na ovratniku bijele košulje dvijema malim pucama. Na glavi su imali pravu šibensku plitku kapu od narančaste čoje. S lijeve strane na prsima je madalja Pape Lava XIII.
Laforest
Laforest
Najstariji portret u fotografskom stalnom atelijeu snimio je Laforest 1866. godine u Šibeniku. Ispod fotografije nalijepljene na debljem kartonu sitnim slovima je pisalo F.T. Laforest a Sebenico, a sa zadnje strane kičastim slovima uz ornament Fotografia F.T. LAFOREST a SEBENICO.
Portret djece iz obitelji šibenskog višeg staleža što se vidi prema odjeći djece.
Cristoforo Mattiazzi otvorio je u potkrovlju palače Vrančić – Draganić svoj foto studio. Prema registru prijave za otvaranje foto obrta radnja je počela djelovati od 30.11.1905. godine, a ne kako neki navode još u XIX stoljeću.
Djevojka iz težačke obitelji svečano odjevena portretirana u nepoznatom foto studiju u Šibeniku.
Portret dviju sestara iz plemićke obitelji iz Šibenika.
Detalj minjaturne ručne torbice sa prethodne slike koji je u trendu ondašnje evropske mode.
Portret mlade majke i sinčića odjevenog u suknjicu što je bilo tipično za vrijeme nastanka ove fotografije nastale oko 1915. godine, određeno prema logotipu utisnutom ispod slike zalijepljene na deblji karton.
Pregledavši veliki broj fotografija iz početka rada foto studija C. Mattiazzi dade se zaključiti da nevedeni najzastupljeniji fotograf koji je portretirao nekoliko generacija šibenčana nikada nije učestvovao na nijednoj međunarodnoj foto izložbi. Također nisu poznati snimci eksterijera studija Mattiazzi.
Anelli Alessandro
Foto studio Anelli bio je po renomeu odmah iza Laforesta. Kod portretiranja osoba unutar studija je prilagođavao interijer i pozadinu osobi koja se fotografira. U to doba na prelazu XIX u XX stoljeće jedini je iza Laforesta snimao exterijere i studijeske portrete. Poslije dvadestek godina exterijere je nastavio raditi Foto Hella Bulat.
Portret seljanke iz okolice Zadra sa kćerkicom u naručju koja se dobro udala u Šibeniku napravljen 1907. godine.
Foto studio Anelli Alessandro bio je kraće vrijeme aktivan u portretiranju šibenčana, ali su poznati i snimci eksterijera koje su snimali. Također je 1906. godine učestvovao na međunarodnoj izložbi fotografije u Milanu, što su kasnije štampali na zadnjoj strani svojih slika nalijepljenih na reklamnom kartonu.
Portret dječaka iz dobro situirane obitelji snimljen u studiju Cristofora Matttiazzia u Šibeniku.
Portret šibenskog težaka u svečanoj odjeći snimljen u foto studiju Anelli u Šibeniku.
Portreti Busti
Fotografska radnja Busti nalazila se na Vanjskom i radila je samo dvadesetih i tridesetih godina XX stoljeća. Vlasnik fotografskog ateljea bio je Busti Dinko p. Mate koji je svoju radnju otvorio u ulici Cesta Nike Klajića br. 339. Obrt je regisrtrirao 26. 3. 1925. godine.
Busti foto studio je snimao samo portrete unutar radnje i to na staklenim negativima. Kako je bio smješten van užeg gradskog centra to je klijentela bila skromnijeg imovnog stanja.
Busti je bio lociran na dobrom mjestu i za snimanje djece poslije prve pričesti u Gospe van grada.
Busti portret gospođe. Možda se uspije nači netko i prepozna neke sa portreta starih 80 – 90 godina.
Busti portret dviju prijateljica.
Busti portret uz goli zid bez ikakve kulise.
U foto radnji Busti uglavnom su se snimali vojnici i mornari koji bi dolaskom u grad iz Mandaline prvo naišli na taj foto studio. Na mnogim fotografijma od ikonografije su uvijek isti rekviziti ofucana stara fotelja, te stalak za cvijeće sa dvije vaze umjetnog cvijeća.
U Bustija su se slikali vojnici na odsluženju vojnog roka u šibenskim kasarnama Kraljevine Jugoslavije. Po interijeru i kulisama skromne vrijednosti i ogoljenim zidovima vidi se skroman nivo usluge i renome radnje. Inače u Šibeniku je postojala izreka ako hoćeš da te unakazi na slici slikaj se u Bustija.
Foto Hella Bulat
Foto Hella Bulat fotografska radnja bila je u današnjoj ulici Sv. Nikole Tavelića od početka rada u tridesetim godinama XX stoljeća do početka šezdesetih godina. Na velikim formatima fotografija eksterijera ljepljenih na kartonu u desnom uglu dolje bio je logo radnje.
Hella Bulat fotografkinja mnogobrojnih eksterijera kao i njen suprug fotograf Ante Bulat, Tonći za prijatelje dao je ime svojoj foto radnji po svojoj supruzi Helli koja je preminula jako mlada u dobi od 38 godina, a on je preminuo na putovanju u Rim 1967. godine.
Foto Hella Bulat, tj. fotograf Ante Bulet je snimao u studiju portrete šibenćana kao i vanjske motive (slika šibenske glazbe iz tridesetih godina).
Fotograf Mate Cuktrov
Fotograf Mate Cukrov na slici snimljenoj tridestih godina XX stoljeća. Njegova fotografska radnja se je nalazila na istom ulazu gdje i Foto Mattiazzi. Ugalavnom je snimao portrete i slike za dokumente u starijim danima, ali je još šezdesetih godina snimao eksterijere od kojih su poznati snimci šibenske luke sa novo nabavljenim brodovima Šibenske plovidbe.